Depo Otomasyon Sistemleri Konusundaki KOBİ'lerdeki 7 En Önemli Efsaneyi Yalanlamak!

Depo operasyonlarını elle takip etme döneminin sonuna yaklaşmış bulunuyoruz – tabii ki iyi bir sebeple. Elemanlarınızın ne kadar yetkin olup olmadığına bağlı olmaksızın , önceden belirlenmiş dokümanlarınızla envanterinizi ve depodaki alanınızı kağıtla yönetmek ne yazık ki size envanter doğruluğunu, envanterin bulunabilirliğini sağlayamamaktadır.

Dolayısiyle yöneticilerinizin sizden beklediği tedarik zincirini de yönetmenize yardımcı olmamaktadır. Farklı ölçekli bütün işletmelerin çok sofistike ve çok hızlı büyümeleri yüzünden artık bugün, bütün işletmeler maliyetlerini azaltmak, verimliliği artırmak adına Depo Otomasyon Sistemleri’ne hızlı geçiş yapmaktadırlar. Çok uzun zamandır, depo otomasyon sistemleri deyince akla büyük yabancı üreticiler ve firmalar gelirdi. Artık değil. Daha rekabetçi olabilmeleri için daha çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletme, hızlı bir şekilde barkodlu depo otomasyon sistemlerine geçmektedir. Hatta çok küçük ölçekli firmalar bile değişen Pazar ihtiyaçlarını gözönüne alarak, bu değişime uyum sağlayabilmek için depo otomasyon sistemlerine geçiş yapmaktadır.

 

KOBİLER İÇİN DEPO OTOMASYON SİSTEMLERİ HAKKINDA EN ÖNEMLİ 7 EFSANE

KOBİ’ler için Operasyonel Faydalar,

 

  • Verimliliği Artırır.
  • %99+ Envanter Doğruluğu Sağlar.
  • Sipariş Karşılama ve Zamanında Sevkiyat Oranlarını Artırır.
  • Depodaki FizikselAlanın Kullanımını Optimize Eder.
  • Kayıpları Engeller.
  • Beklentileri Karşılama ve Beklentileri Aşma Oranları ile Müşteri Memnuniyetinizi Artırır.

 

Efsane 1: Bir depo otomasyon sisteminin kuruluşu aylarca sürebilir, hatta bir yıldan fazla bile sürebilir, dolayısiyle danışmanlık ve hizmet masrafları yüzbinlerce dolar tutabilir.

Gerçek : Bu doğru değil. Tabii ki bazı çok büyük işletmelerde ihtiyaca göre yazılımlarda çok fazla değişiklikler, düzenlemeler gerekebilmekte ve kurulum çalışmaları bir yıla yakın sürebilmekte ve dolayısiyle maliyetlerde artabilmektedir. Ama KOBİ’ler için de özel geliştirilmiş, parametrik yapıda depo otomasyon sistemi paketleri de mevcuttur. Aslında, planlı ve her iki tarafın özverili proje bazlı çalışması ile fiziksel deponuz depo otomasyon sistemine aktarılabilmekte ve sistem kuruluşları 45 iş gününde yapılabilmektedir. İhtiyacınız olan tek şey, size doğru çözümü sunabilecek, doğru teknolojiyi sunabilecek, ve daha önceden benzer deneyimleri olan bir tedarikçidir. Bu özelliklere sahip olmayan tedarikçilerle çalışmak sistemin teslim zamanlarını çok uzatmakta ve dolayısiyle kuruluş maliyetlerini çok artırabilmektedir.

 

Efsane 2: Şu an bize uyan ve aldığımız bir depo otomasyon sistemi, işlerimizin büyümesi dolayısiyle birkaç yıl içinde bize çok küçük gelecektir.

Gerçek : Bu her zaman doğru değildir. Burada en önemli nokta, size bugün için gerekli fonksiyonları sunan ve gelecekte de büyümenize destek verecek teknoloji altyapısına sahip bir tedarikçinin seçilmesidir. Bu yapısiyle, depo otomasyon sistemi her isteğinizde yeni kuruluşlar ve yeni değişiklikler gerektirmemelidir. Seçmiş olduğunuz tedarikçi size isteklerinize göre büyüyebilecek bir fonksiyon ve modül altyapısı sunabilir olmalıdır.

 

Efsane 3: Depo Otomasyon Sistemleri KOBİ’ler için çok pahalıdır.

Gerçek : Deneyimli ve iyi bir programcının yıllık maliyetinden daha da az bir maliyetle, mal kabul siparişleri, mal kabul, ürün yerleştirme, ürün toplama, paketleme, sevkiyat, evnater kontrolü ve detaylı raporlamayı içeren ve iş yapış şeklinizi daha iyi yönetmenizi sağlayacak bir depo otomasyon sistemine sahip olabilirsiniz. Bazı tedarikçiler ise yazılım ve sistem satışında daha da esnek davranabilmekte ve yazılım kiralama gibi farklı satış alternatifleri de sunabilmektedir.

 

Efsane 4: Çok ucuz ve kuruluma hazır bir depo otomasyon sistemi uzun vadede aynı şekilde ucuz sahip olma maliyeti sağlayacaktır

Gerçek : Depo Otomasyon Sistemlerinde tahminlerinizden de ucuz fiyat etiketi genelde aslında bir uyarı etiketidir. Bazı tedarikçiler uzun vadede sizden daha fazla kazanç sağlayabileceklerini tahmin ederek ve uzun vadede daha farklı iş kolları ile sizden uzun vadeli kazanç beklentilerinden dolayı sizi kazanabilmek adına çok çekici ve çok düşük fiyatlara teklifler yapmaktadırlar. Eğer fiyat sizin bile beklentilerinizin altında ise veya diğer almış olduğunuz tekliflere kıyasla çok düşük ise bu takdirde bu firma size uzun vadede de destek verebilecek ar-ge çalışmalarını nasıl yapabilecek ve kaliteli uzman elemanları nasıl çalıştırabilecektir.

 

Efsane 5: Bir Depo Otomasyon Sisteminden Faydalanamayacak kadar küçüğüm.

Gerçek : Ne kadar küçük olursa olsun her firma, depo otomasyon sistemi kullanmakla iş gücü kazancı sağlar, envanter yönetimini geliştirir, daha doğru sevkiyatlar yapar, depoda fiziksel alanı daha etkili kullanır ve müşteri memnuniyetini artıtır. Çünkü depo otomasyon sistemi size deponuzdaki envanterin daha düzgün ve daha doğru bir resmini verir. Dolayısiyle ürün bulunabilirliğini artırır. Bir depo otomasyon sistemi depoda çalışan işçilerin başka bir sürü işle uğraşarak kaybettiği zamanı azaltır. Kağıtlara not alma, kağıtları saklama, gibi kağıt işçiliğini azaltır, dolayısiyle işçiler kağıtları taşımak yerine ürünleri sevkiyata taşırlar.

 

Efsane 6: Depo Otomasyon Sistemine İhtiyacım yok çünkü kendi bünyemizde bir sistem yazdık ve işimizi görüyor.

Gerçek : Mümkündür.Peki, bu var olan sistemin devamlılığını sağlamak ve değişiklikleri yaptırmanın size maliyeti nedir ? Zaman içinde, programcılar işten ayrıldıkça (tabii ki sistemle ilgili bütün bilgileri yanlarında götürdükçe) içerde size özel geliştirttiğiniz sistemleri desteklemek ve devamlılığını sağlamak çok zor ve çok masraflı olmaktadır. Sistemler, değişen iş ihtiyaçlarına zaman içinde daha az adapte olabilmekte ve sürekliliğinin sağlanması daha pahalıya patlamaktadır. Her yeni uyarlama daha fazla dokümantasyon ihtiyacı gerektirmekte, dokümanlar eskimekte ve her yeniliğin uyarlanması ve her türlü hatanın çözülmesi daha da büyük iş olmaktadır. Gerçekte doğru bir depo otomasyon sistemi değişen dünya koşullarına göre adapte olabilecek şekilde esnek olmalı ve versiyon planları ile desteklenmelidir.

 

Efsane 7: Eğitim masrafları çok fazla olur.

Gerçek : Doğru bir depo otomasyon sistemi depo operasyonlarını daha da basitleştirmeye yararlar, daha karmaşık hale getirmezler. İyi geliştirilmiş ve deneyime dayalı bir sistem, mal kabul, mal toplama, sevkiyat ve diğer temel depo operasyonlarını çok fazla eğitim gerektirmeden yapılabilir hale getirmelidir. Ve uzun vadede – depo operasyonlarındaki bütün zeka ve bilgi sistem içine gömülü olduğu için – işçilerin işyerinden ayrılması ve yerine yenilerinin isdihdam edilmesi durumunda bile sistem ve işlemleriniz hala aynı şekilde etkili olmaya devam edecektir. Diğer bir konuda sezonluk eleman alımları veya kısa süreli iş akitleridir. Sene içinde bazı dönemlerde kısa süreli eleman istihdamlarında bile depo otomasyon sistemi bütün operasyonları yönetecek ve bu geçici elemanların kısa sürede sisteme uyum sağlama ve sistemi çalıştırmalarına destek verecektir.

 

Depo Otomasyon Sistemleri KOBİ’lere Açıkça Çok Fayda Sağlamaktadır

Yukarda anlatılanlar doğrultusunda, açıkça ifade edilebilirki KOBİ’ler için tasarlanmış parametrik yapıdaki bir depo otomasyon sistemi satın alınabilecek maliyetlerde ve kısa sürede kuruluş yapılabilecek kabiliyettedir. Depo Otomasyon Sisteminiz, deponuzdaki operasyonların izlenmesi ve görüntülenebilmesine olanak sağlamalı, envanter doğruluğunu %99+ seviyesine çıkarabilmeli, envanterin depoda yerleşimini en optimum seviyede düzenlemeli ve zamanında yapılacak sevkiyatlarla müşteri sadakatini artırabilmelidir.

 

Neden Trinoks?

logoTrinoks, 2002 yılından bu yana OT/VT sektöründe 100'ün üzerinde başarılı projeye imza atmış bir yazılım mühendislik firmasıdır. Müşterilerine en yeni teknolojiyi en kısa sürede sunmayı asıl amaç olarak benimsemiştir.
Depo Otomasyon Sistemi, Üretim Takip Sistemi ve Demirbaş Takip Sistemi alanlarında geliştirdiği ürünler yurt dışında ve Türkiye'de sektörünün öncü firmaları tarafından kullanılmaktadır.

Devamını oku

Bizden Duyun

Me-Par Lojistik Depo Yönetimi Çözümünde ...

Me-Par Lojistik Depo Yönetimi Çözümünde ...

Fl Madeni Yağlar Tic. Ltd. Şti 'ne Antr...

Yiğit Akü Malzemeleri A.Ş. Üretim ve Dep...

Yiğit Akü Malzemeleri A.Ş. Üretim ve Dep...

35 yılı aşan üretim hayatı boyunca, Ar-G...

Ekinciler Demir Çelik A.Ş. Depo ve Stok ...

Ekinciler Demir Çelik A.Ş. Depo ve Stok ...

Ağır Sanayi sektörünün öncülerinden EKİN...

Demirsan Haddecilik, depo yönetimini Axi...

Demirsan Haddecilik, depo yönetimini Axi...

Ağır Sanayi sektörünün köklü firmalarınd...

ASSISTT demirbaşların yönetimi konusunda...

ASSISTT demirbaşların yönetimi konusunda...

assisTT, Kasım 2007’de yüzde 100 Türk Te...